Справа Чорновол

Суть справи

Тетяна Чорновол – активна учасниця Революції Гідності, народний депутат України 8-го скликання.

Під час подій 18 лютого 2014 року брала участь у штурмі офісу Партії Регіонів на вулиці Липській. Під час цієї події загинув працівник офісу Володимир Захаров. На місці, де знайшли тіло загиблого, Чорновол не було помічено, вона перебувала біля будівлі.

Державне бюро розслідувань обвинувачує її в умисному вбивстві (ст. 115 ККУ). У справі є лише докази участі Чорновол у штурмі “Партії Регіонів” і жодного доказу на підтвердження організації підпалу та умисного вбивства.

Слідство триває з 2014 року, проте слідчі ДБР досі не встановили всі обставини смерті Захарова. Основний масив справи було створено протягом 2014-2016 років, проте активізація відбулась лише у 2020 році.

Розслідуванням курували керівник ГСУ МВС Олександр Вакуленко та його заступник Григорій Мамка, який наразі є народним депутатом від російської політичної партії “Опозиційна платформа – За життя”. Саме “ОПЗЖ” разом із “Слугами народу” у червні 2020 року звернулись до Конституційного суду України, аби зняти амністію з майданівців. Як переконана Чорновол, їй інкримінують умисне вбивство тому, що так можна її переслідувати за Майдан, оскільки всі інші статті ККУ знаходяться під амністією.

ДБР встановило такий причинно-наслідковий зв’язок: Чорновол організувала штурм, отже, будь-які наслідки – її відповідальність. Але для статті “умисне вбивство” цього недостатньо.

18 лютого 2014 року розпочалися вбивства силовиками та «тітушками» майданівців у Маріїнському парку. Протестувальники з метою відволікти сили супротивника від Маріїнського парку та Майдану почали штурм офісу «Партії Регіонів» на Липській, 10 як одного з осередків командування «тітушками». Серед протестувальників була і Тетяна Чорновол, цього факту вона не заперечує.

Із зазначеною метою протестувальники намагалися потрапити у будівлю, відкривали двері, кидали запалювальні і піротехнічні пристрої, щоб «викурити» працівників офісу «Партії регіонів», тобто змусити їх покинути будівлю. Приблизно о 12-00 почалася пожежа, працівники офісу виходили з будівлі, протестувальники у будівлю увійшли. Пожежа перестала бути контрольованою, працівники ДСНС почали її гасити, а після гасіння пожежі знайшли труп Захарова Володимира Костянтиновича – технічного працівника з офісу «Партії регіонів».

Від початку серед протестувальників впізнали лише Тетяну Чорновол, яка до того часу вже стала відомою людиною. Окрім того, вона діяла відкрито і без маски на обличчі.

18 лютого 2014 року за фактом знаходження трупа слідчі МВС розпочали досудове розслідування за частиною 1 статті 115 Кримінального кодексу України “Умисне вбивство”, також у зв’язку зі штурмом будівлі до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесли статті 121, 122, 125, 126, (тілесні ушкодження різних ступенів тяжкості, побої), 294 (масові заворушення), 146 (викрадення людини), 170 (перешкоджання діяльності політичної партії) Кримінального кодексу України. Слідчі дії проводили активно: допитували свідків, призначали експертизи тощо.

29 серпня 2014 року заяву про злочин подав і народний депутат від “Партії Регіонів” Яценко Антон Володимирович. Проте сукупність доказів не дозволяла пред’явити підозру будь-якій особі. Так, судово-медична експертиза вказувала як на отруєння Захарова В.К. продуктами горіння, так і на удар твердим тупим предметом по голові. Окрім того, пожежно-технічна експертиза виключила причинно-наслідковий зв’язок між безпосередніми діями Чорновол Т.М. (єдина впізнана особа серед протестувальників) та виникненою пожежею (позиція захисту після ознайомлення з висновком експертизи).

Справу проти Чорновол з лютого 2014 року вів чинний народний депутат від партії “Опозиційна платформа – За життя” Григорій Мамка. Основний масив справи сфальсифікували протягом 2014-2016 років. Розслідуванням керували тодішній керівник ГСУ МВС Олександр Вакуленко та його заступник Григорій Мамка.

Як повідомила Чорновол, у справі є документи про те, що Мамка давав вказівки слідчим звітувати йому щоп’ятниці про результати розслідування. Слідство вели таємно, справу чомусь приховували та тримали не на вулиці Богомольця в МВС, а в Печерському райвідділі поліції. Окрім того, головний свідок обвинувачення Віталій Федорович Джердж, який надав показання, що Чорновол нібито закликала бити людей під час штурму офісу, нині працює помічником нардепа Мамки.

15 листопада 2017 року досудове розслідування доручено Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України. Після цього справу об’єднали з «майданівською справою» №42013110000001029.

19 листопада 2019 року досудове розслідування усієї «майданівської справи» доручено Державному бюро розслідувань.

25 березня 2020 року матеріали досудового розслідування про захоплення офісу «Партії Регіонів» знову виділили в окреме провадження та передали до Територіального управління ДБР, розташованого у м. Києві.

10 квітня 2020 року  Чорновол Тетяна Миколаївна повідомлена про підозру за пунктами 5, 12 частини 115 Кримінального кодексу України “Умисне вбивство за попередньою групою осіб способом, небезпечним для життя багатьох осіб”.

Стверджуючи про можливу політичну вмотивованість кримінального переслідування Чорновол, сторона захисту звертає увагу на 2 факти:

1) активізація досудового розслідування проти Чорновол Т.М. та повідомлення її про підозру відбулися після інциденту 28 січня 2020 р. під час проведення брифінгу першого заступника Директора ДБР Бабікова В.П., де працівники спецназу ДБР нанесли Чорновол Т.М. тілесні ушкодження. Кримінальне провадження з цього приводу розслідується ТУ ДБР, розташованим у м.Києві.

2) після передання справи до органів ДБР і до повідомлення про підозру Чорновол Т.М. із зміною правової кваліфікації з частини 1 на частину 2 (пункти 5, 12) статті 115 Кримінального кодексу України не здійснено жодної значимої слідчої дії, не отримано жодних нових доказів.

15 грудня 2020 року ДБР закінчило надавати доступ до матеріалів досудового розслідування в порядку статті 290 КПК України та вручило обвинувальний акт Тетяні Чорновол. Обвинувачення підписане і складене старшим групи прокурорів у цьому кримінальному провадженні прокурором другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих ТУ ДБР Київської обласної прокуратури Владиславом Васильовичем Воляном.

З обвинувального акту також зрозуміло, що до фальсифікації провадження проти Чорновол також причетний слідчий третього відділу ТУ ДБР розташованого в м. Києві Анатолій Володимирович Данилюк. 

Після отримання обвинувального акту суд призначає підготовче судове засідання не пізніше 5-ти днів. Печерський райсуд Києва розглядатиме справу по суті.