Про правотворець
Мета – Захист прав і свобод громадян України від порушень і протиправних посягань пов’язаними з політично та корупційно вмотивованими процесами.
“Правотворець” бере до розгляду справи ветеранів, добровольців, військових, волонтерів та бізнесу, права яких порушені за політичними чи корупційними ознаками. Інформація про такі справи оприлюднюється після перевірки нашими експертами та правниками.
Завдання:
— формування бази даних осіб, причетних до переслідувань за політичними та корупційними мотивами;
— координація громадської протидії політичним репресіям;
— висвітлення протиправних дій представників судової гілки влади та правоохоронців;
— підтримка потерпілих від упереджених кримінальних переслідувань;
— захист прав репресованих на міжнародному рівні.
Правотворець було створено як відповідь на численні “переслідування” у вигляді кримінальних проваджень проти волонтерів та добровольців. Ініціатива набула розголосу наприкінці 2020 року, коли на порядку денному стало питання боротьби за право у так званій Справі Шеремета, де за фабрикованими матеріалами було звинувачено кардіохірурга та волонтерку Юлію Кузьменко, сержанта ССО Андрія Антоненко “Ріф”, військову медсестру Яну Дугарь. А також справа про самозахист Сергія Стерненка.
Правотворець долучився до координації заходів громадської підтримки потерпілих від правоохоронців, проводив інформаційні кампанії для забезпечення суспільного розголосу резонансних політично вмотивованих справ, фіксував досьє виконавців політичних замовлень щодо фабрикації справ ветеранів, добровольців, активістів та волонтерів, залучав увагу міжнародної спільноти щодо неправомірних дій суддів, прокурорів, слідчих та інших представників правоохоронних органів.
Під час піку активної громадської діяльності, десяток акцій протесту проти порушення прав людини та громадянина Правотворець налагодив систему термінового оповіщення про затримання. Учасники заходів у випадку затримання поліції могли оперативно повідомити про це наших спеціалістів завдяки чат-боту Правотворця: @FreeMe. Ми надавали невідкладну правову допомогу і передавали інформацію нашим адвокатам.
Завдяки активному суспільному розголосу та увазі громадськості вдалось змінити суворі запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою потерпілим від політично вмотивованих переслідувань, зокрема Андрію Антоненку, Юлії Кузьменко, Вікторії Котеленець, добитись справедливості у справі Сергія Стерненка та десятків активістів.
Команда Правотворця працювала на волонтерській основі, залучаючи правозахисників, журналістів та представників громадського сектору до активної боротьби за право і справедливість.
З початком повномасштабного вторгнення пріоритети були змінені на відсіч російській агресії. Тож команда Правотворця долучилась до сил оборони та волонтерського руху.
Попри повномасштабну війну відновлюється переслідування політичних опонентів та незручних або нелояльних військових, волонтерів та громадських діячів. В першу чергу ми хочемо звернути увагу на те, що правоохоронні органи мають не провокувати злочини, а попереджувати та зупиняти їх.
Розуміємо, що ворог у нас один — росія, і закликаємо всіх до стриманості в словах. Але відкриття надуманих кримінальних справ проти тих, хто в перші години повномасштабного вторгнення взяв зброю до рук і захистив столицю України (не применшуючи заслуги інших захисників) – це та червона лінія, яку за будь-яких обставин не можна переходити. Ті, хто під час військових дій провокують неспокій серед громадян, внутрішні протистояння та сіє незгоду між людьми діють на користь москви. І ці діяння мають розслідуватися за статтями диверсія, саботаж, підривна діяльність проти обороноздатності. Ми пильно стежимо за такими справами та не хочемо підіймати хвилю “зрадофільства”, тож закликаємо і правоохоронні органи з особливою коректністю ставитися до таких справ і не бути “троянським конем” в умовах захисту національної безпеки та територіальної цілісності.
ДетальнішеЗасновники
Відгуки
Сергій Стерненко
«Люди, які чинять репресії, дуже бояться розголосу, вони б воліли, щоб ми забули про їх причетність. Тому створення бази “Правотворця” є надзвичайно важливою подією. Вона допоможе нам краще орієнтувалися в кадровій політиці влади. Можливо, цей ресурс завадить в майбутньому комусь з фігурантів стати суддею Верховного Суду чи Генпрокурором. Важливо, щоб виконавці переслідувань понесли заслужене покарання»
14 січня 2021
адвокат Віталій Коломієць
«Нам здається, що “система” безмежна, безмірна, аморфна, незрозуміла і сильна. Але коли ми починаємо детальніше розбиратися – а хто підписав постанову? Хто підписав протокол? Хто зазначив конкретні неправдиві відомості, клопотання про НСРД (негласні слідчі розшукові дії), хто провів експертизу? Виринають конкретні прізвища, і вони часто перетинаються»
22 квітня 2024
Андрій Левус
«Без покарання винних нема жодних гарантій, що завтра за ґрати не кинуть саме тебе. Перший крок для покарання переслідувачів якраз фіксація злочинів правоохоронних та судових органів чим і займається проект. Діяльність проекту Правотворець це і вклад у велику боротьбу за справедливе правосуддя для всіх, за перезавантаження всієї правоохоронної та судової системи»
11 квітня 2021
Юрій Гончаренко
«#судовий_майдан – об’єднання тих, кому не байдуже як свавілля в цій справі, так і в інших, призвів до появи досить великої групи людей, яка системно захищала і захищає тих, кого переслідують за політичними мотивами. Так народився Правотворець… За цей час було багато всього. Були бійки під судами і багатотисячні акції, ночівля під Генпрокуратурою і дика поведінка охорони Мінюсту. Принагідно дякую всім справжнім, з ким познайомився на судах і акціях по цій справі. Саме небайдужі мають будувати нову Україну після перемоги!»
12 грудня 2022
адвокат Леонід Маслов
«Ми маємо вести досьє вчинків суддів – не заради того, щоб зганьбити їх персонально, а заради того, щоб задокументувати ганебні явища, систему в цілому і привести суспільство до нульової толерантності до них»
14 січня 2021