Двадцятого липня 2016 року в центрі Києва був вбитий білоруський та російський журналіст 12 липня 2016 року в центрі Києва вбили білоруського та російського журналіста Павла Шеремета. Його підірвали у власній автівці. На той час він працював в Україні у виданні «Українська правда».

12 грудня 2019 року під час спільного брифінгу за участю президента України Володимира Зеленського, Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і Генерального прокурора Руслана Рябошапки було оголошено, що “знайдені ймовірні організатори та виконавці” цього резонансного вбивства.

Винними призначили музиканта, сержанта Сил спеціальних операцій Збройних сил України, ветерана російсько-української війни Андрія Антоненка (псевдо Riffmaster), дитячого кардіохірурга, волонтера Юлію Кузьменко та військового медика Яну Дугарь. Їх бездоказово обвинувачують в умисному вбивстві (ст. 115 ККУ) та незаконному поводженні зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами (ст. 263 ККУ).

Головний доказ слідства – портретно-психологічна експертиза фахівців КНДІСЕ, яка зроблена за науково необґрунтованою і не зареєстрованою методикою. Через це Міністерство юстиції притягнуло експертів до відповідальності, а колишній член групи прокурорів у цій справі Сергій Зузак визнав експертизу “сумнівним і недостатнім доказом для направлення справи до суду”.

Андрій Антоненко перебував за ґратами 505 днів, зараз – на домашньому арешті. Юлія Кузьменко – перебувала за ґратами 244 дні, надалі під нічним домашнім арештом, Яна Дугарь – під заставою.

Юлія Кузьменко провела 8 місяців за гратами і рік під цілодобовим домашнім арештом через переслідування у “справі Шеремета”. Після зміни запобіжного заходу на нічний домашній арешт, ми поспілкувались з Юлією – дивіться у відео.


24 січня 2024 року Шевченківський районний суд міста Києва зупинив провадження у справі за обвинуваченням Андрія Антоненка, Юлія Кузьменко та Яни Дугарь у звʼязку з проходженням Яною військової служби.

Справа проти ветеранів полку “Азов” Сергія Тамаріна, Юрія Каплю та Олександра Демидова.

12 березня 2020 року ветерани російсько-української війни зірвали захід тодішнього радника Секретаря РНБО Сергія Сивохо під назвою “Національна платформа примирення та єдності” та вигнали його з КВЦ “Парковий”. Виходячи з зали, під час інциденту Сивохо не втримав рівновагу та опинився на підлозі. Звинуватили в цьому ветеранів полку “Азов” Сергія Тамаріна, Юрія Каплю та Олександра Демидова.

Їх підозрюють в хуліганстві за ч.4 ст. 296 ККУ (Дії, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, якщо вони вчинені із застосуванням вогнепальної або холодної зброї чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень). Ветеранам-азовцям загрожує до 5 років позбавлення волі.

13 березня затриманим обрали запобіжні заходи: Волкову – цілодобовий домашній арешт, Тамаріну та Каплі – особисте зобов’язання.

Печерський райсуд Києва відклав розгляд справи по суті до 21 січня.

Окрім того, ветерани війни також направили до Служби безпеки України повідомлення про вчинення державної зради Сивохою, оскільки він ініціював колаборантський захід. На переконання активістів, будь-які спроби “налагодження діалогу” з представниками окупаційних адміністрацій та особами, які сприяють незаконній окупації території України, є державною зрадою.

ХРОНОЛОГІЯ ПЕРЕСЛІДУВАННЯ:

12.03.2020: проведення впізнання 

В матеріалах справи є протокол впізнання, згідно якого фото одного з  фігурантів справи – Сергія Тамаріна, на фоні стіни райвідділу, а поруч портрети Бена Афлека і Джастіна Тімберлейка

13.03.20: обрання запобіжного заходу.

Сергію Тамаріну та Юрію Каплі обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання, а Олександру Демидову – домашній арешт на один місяць. 

12.06.2020: підготовче судове засідання

На засідання адвокати заявили клопотання про закриття справи і повернення обвинувального акта прокурору. Суд відмовив.

29.07.2020: друге судове засідання

На засіданні адвокат заявив відвід судді. Того ж 29.07.2020 інший суддя, без виклику сторони обвинувачення, провів засідання в якому відмовив у відводі судді.

29.09.2020: оголошення обвинувального акту

Прокурор оголосив обвинувальний акт, адвокат оголосив захисну вступну промову. Обвинувачені не визнали провину. Визначили порядок дослідження доказів. Спочатку мають вивчатися письмові докази (протоколи, рапорти).

04-05.11.2020: четверте судове засідання

Судові засідання не відбулися у зв’язку з хворобою Олександра Демидова та Сергія Тамаріна

Призначено засідання на 20.11.2020

Державу знищують зсередини фабрикацією справ волонтерів-підприємців, малюючи кримінальні провадження, здійснюючи тиск на суд, безпідставно кидаючи ІПСО спеціалістів, ветеранів та добровольців за ґрати.

На жаль, на 10 рік війни, 3 рік вторгнення приходиться пояснювати в судовому порядку прокуратурі та слідчим НацПоліції те, що шкода росіянам у будь-якому вигляді — це не злочин. Український бізнес, звичайна рекламна агенція стає таргетом для чергових правопохоронних махінацій. 

Українська рекламна агенція, яка спеціалізується на просуванні в соціальних мережах та Google з початку повномасштабного вторгнення долучилася до допомоги в поширенні матеріалів на території рф, як частини інформаційно-психологічних операцій (ІПСО). Зокрема про злочини російських військ проти цивільного населення, втрати росіян внаслідок війни та заклики бойкотувати мобілізацію у російське військо та виходити на мітинги, підрив довіри до командування та керівництва держави-агресора. В тому числі допомагала зі збором контактів громадян країни-агресора у форматі фішингу та скаму. З логічною метою — завдання фінансових збитків.

Понад півтора року хлопцям “шили” шахрайство, втім після численних допитів та обшуків не виявили ні доказів, ні потерпілих. Перекваліфікували на 111 ККУ. Начебто завдання фінансових збитків громадянам рф — це шкода національній безпеці України.
*Т.з. підтримка рф, на думку прокурорів, полягала в оплаті фішингової реклами на Яндекс.

Про національну безпеку якої держави піклуються основні виконавці справи слідчий Євгеній Полупан та прокурор Андріан Лупу, та їхні керівники Максим Цуцкірідзе та Ігор Мустеца? Чому вони захищають російських громадян та блокують роботу українського бізнесу, який добровільно допомагає спричиняти шкоду країні агресору? 

Рекламна агенція, про яку йде мова, підтримала Збройні сили на понад 12 мільйонів гривень, допомагала підривати довіру до керівництва рф і завдавати збитків окупантам.

Оновлення:

Суддя Бусик відмовила прокурору Лупі у застосуванні запобіжного заходу тримання під вартою щодо двох українських ІПСО спеціалістів Дмитра Тимошинця та Ярослава Бистрянина. 5 червня 2024 року українським ІПСО спеціалістам змінили запобіжний захід з нічого домашнього арешту на особисті зобов’язання. Продовження запобіжного заходу розглядав відряджений тимчасово Вищою радою правосуддя в Печерський районний суд суддя – Михайло Юшков.

Це може свідчити, що суд не побачив ніякої державної зради у фабрикованих Головним слідчим управлінням матеріалах.

Сьогодні ворог накопичив численні ресурси та намагається просунутися якнайдальше. Народний опір, який дав по зубах окупанту два роки тому, беззахисний перед загрозою позбавлення волі за зберігання зброї. Або ж за виробництво боєприпасів, чим займаються небайдужі волонтери, щоб підтримати військо в умовах нестачі озброєння.

За два роки повномасштабного вторгнення питання реалізації права на самозахист досі залишається невирішеним. А за мирне володіння зброєю самозахисту на громадян може чекати кримінальне переслідування.

Відповідно до запиту суспільства у ВРУ вже представлено проєкт закону (№11073 від 11.03.2024) щодо забезпечення єдності норм в реалізації права на самозахист та декриміналізації виробництва зброї.

Проєкт закону щодо забезпечення єдності норм в реалізації права на самозахист та декриміналізації виробництва зброї представили на пресконференції “Самозахист не злочин”. У заході взяли участь народні депутати Олександра Устінова та Андрій Шараскін, правозахисники Микола Ореховський та Віталій Коломієць, представники виробника озброєння Ярослав та Ігор “Гарік”. 

Реалізація права на самозахист сьогодні може призвести до позбавлення волі до 7 років. Замість ув’язнення за володіння пістолетом чи збором вдома FPV-дрона для ЗСУ без ліцензії ініціатори законопроєкту пропонують встановлення адміністративної відповідальності. Тож власники зброї муситимуть сплатити штраф від 50 до 150 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (960 – 2280 грн), а виробники — від 17 тисяч гривень до 34 тисяч гривень з конфіскацією предметів правопорушення та доходів від діяльності. 

“Законопроєкт створить умови для самостійності нашої держави у виробництві боєприпасів і не дозволить карати військових. Військовослужбовці сьогодні перші, хто підтримує відповідні зміни. Адже після досягнення успіхів в нашій обороні, першими об’єктами для показників поліції будуть військові, тобто люди з доступом до зброї. Людина може без злого наміру забути викласти з автомобіля кілька боєприпасів і  вона буде затримана, оформлене кримінальне провадження від 3 до 7 років. Стаття 263-1 Кримінального Кодексу була введена за часів Януковича. Більше ніж 5000 таких кримінальних проваджень — це величезні витрати держави,  ресурс на розслідування, прокуратуру, слідчі дії поліції чи СБУ, навантаження суддів. Натомість ефективніше було б задіяти ці ресурси на документування воєнних злочинів Росії.” — ділиться керівник благодійного фонду Glory UA та ініціатор петиції щодо усунення перешкод виробництву боєприпасів для ЗСУ Микола Ореховський. 

Розслідування володіння зброєю та її неліцензоване виробництво не забезпечують правоохоронної функції, оскільки завжди здійснюються формально, без встановлення злочинного наміру виробництва або поводження зі зброєю. Крім цього, вони дублюються в Кодексі України про адміністративні правопорушення (ст. 164 і 190). Їх виключення з Кримінального Кодексу не призведе до безкарності за поводження зі зброєю (для цього Кодекс передбачає інші статті – ст. 201, 262, 410 та інші). 

Законопроєкт про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо забезпечення єдності норм в реалізації права на самозахист та декриміналізації виробництва зброї вже направлено на розгляд  Комітету з питань правоохоронної діяльності. 

Понад пів року законопроект #зп11073 “висить” на розгляді Комітету Верховної Ради. Попри суспільний резонанс, постійні переслідування військових, добровольців, волонтерів та виробників озброєння відсутня політична воля підтримати військо шляхом декриміналізації виробництва та зберігання зброї.