Юлія Кузьменко

Дитячий кардіохірург , завідувач відділення рентгеноангіографії і ендоваскулярної хірургії в Центрі дитячої кардіохірургії, кандидат медичних наук.

Фігурнатка “справи Шеремета”. Обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених п. п. 5,12 ч. 2 ст. 115, ч. З ст. 28, ч. 1 ст. 263, ч. З ст. 28, ч. 2 ст. 194 КК України.


Справа: Убивство 20 липня 2016 року в центрі Києва у результаті підриву автомобіля відомого журналіста Павла Шеремета.


Адвокати:  Тарас Безпалий.


Статус: Обвинувачена.


Стан справи: Розгляд в Шевченківському суді Києва по суті.


Останнє судове засідання: 12 січня 2021 року.


Останнє рішення суду: відвід представника потерпілої сторони Мамалиги, видалення поліцейських із зали судового засідання, долучення письмових доказів сторони обвинувачення.


Біографія:

  • Народилася в 5.11.1979 р. в м. Горлівка Донецької обл., з 1985 року проживала в м. Київ.
  • З 1986 по 1996 роки навчалася в середній школі N 65, в 1996 році поступила в НМУ їм. О.О. Богомольця, з 2002 проходила інтернатуру і працювала в НІССХ їм. М. М. Амосова на посаді лікаря серцево-судинного хірурга.
  • З 2006 року займала посаду завідуючою відділенням рентгенангіографії та ендовпскудярної хірургії в НПМ Дитячої кардіології і кардіохірургії МОЗ України.
  • Має вищу категорію серцево-судинного хірурга, к. мед. н. , спеціаліст з рентгенендоваскулярної хірургї вроджених вад серця. За більш ніж 17 років хірургічного стажу провела більш ніж 1500 втручань на дитячих серцях.
    Автор та соавтор більш ніж 70 наукових статей і праць.
  • Кандидат медичних наук.
  • Була медиком Майдану та волонтером русько-української війни, допомагала військовим та цивільним, проживаючим на території військових дій. Також допомагала дитячим інтернатам. Проводила консультації дітей з вродженими вадами серця, які мешкали на території АТО/ООС.

Коротка суть справи:

Під кінець 2019 року Національна поліція вийшла із заявою, яка блискавкою розійшлася по усіх новинних стрічках. На екстреному брифінгу міністр внутрішніх справ Арсен Аваков у присутності президента Володимира Зеленського та генпрокурора Руслана Рябошапки звітував про успіх у розслідуванні справи вбивства журналіста Павла Шеремета. 

За версією слідства, підозрюваними у скоєнні цього злочину є волонтерка та лікар Юлія Кузьменко, музикант Андрій Антоненко та медсестра Яна Дугарь. На брифінгу цих людей усій країні майже представили вбивцями.

Дані Нацполіції шокували громадськість. Усі троє підозрюваних є доволі відомими учасниками волонтерського руху та мають позитивну характеристику. На захист Дугарь, Антоненка та Кузьменко одразу стали громадські активісти та ветерани АТО.


Хронологія переслідування:



Брифінг. 12.12.2019 близько 17 год. 00 хв. відбувся брифінг за участі та присутності Президента України Зеленського В.О., Генерального прокурора України Рябошапки Р.Г., Міністра внутрішніх справ України Авакова А.Б., Голови Національної поліції України Клименко І.В. та його першого заступника Коваля Є.О. під час якого було розкрито інформацію по кримінальному провадженню №12016100000001206 щодо ходу розслідування. Так, під час брифінгу посадовими особами держави було не лише оголошено коло підозрюваних у даній кримінальній справі, зокрема Кузьменко Ю.Л., а й визначено, що встановлено, що підозрювані у даній справі, які об’єдналися за ультраналістичними поглядами та у стійке об’єднання для вчинення цього та інших кримінальних правопорушень, спланували та вчинили вбивство Шеремета П.Г. Президентом України вказано, що за декілька місяців до брифінгу ним та його командою було визначено цю справу як особливу та попередньо наголошувалося на даній справі як такій, що необхідно розкрити.

Посадовими особами було повідомлено, що ймовірні вбивці сьогодні, тобто 12.12.2019 р., були затримані та їм було повідомлено про підозру, відносно них наразі здійснюються слідчі дії. Тобто, гучні висловлювання про затримання організованої групи ймовірних вбивць, осіб ультранаціоналістичних поглядів (це ж висловлювання було відображено в повідомленнях про підозру, однак в подальшому було виключене зі зміненої підозри, адже так і не знайшли ніякого свого підтвердження та мало на меті лише розкриття “гучної справи”, яка становить “суспільний інтерес”) журналіста Шеремета П.О. з наголосом про важливість та пріоритетність справи на державному рівні, штучно сформували суспільну думку у винуватості осіб, зокрема Кузьменко Ю.Л., котрим лише було повідомлено про підозру.

Після слів Президента України Зеленського В.О. про те, що Міністр внутрішніх справ несе персональну відповідальність за “справу Шеремета” стало достеменно зрозуміло про особисту зацікавленість Міністра внутрішніх справ України Авакова А.Б. у швидкому розкритті справи та притягеннні навіть невинних осіб до кримінальної відповідальності, що безумовно створювало тиск на групу слідчих та прокурорів у кримінальному провадженні, призвело до упередженого досудового розслідування та постановлення слідчими суддями упереджених, незаконних рішень.
Варто також зауважити, що саме після фактичної вказівки Президента України та його команди на необхідності швидкого розкриття справи про вбивство Шеремета П.Г. орган досудового розслідування ГСУ НП України зі спливом трьох років вирішив розпочати активні дії у даному кримінальному провадженні. При цьому, станом на час початку брифінгу від 12.12.2019 орієнтовно о 17 год. 00 хв., не дивлячись публічну заяву Міністра внутрішніх справ України Авакова А.Б. про затримання осіб підозрюваних, зокрема Кузьменко Ю.Л. за документальними відомостями була затримана 13.12.2019 лише о 00 год. 50 хв. з порушенням порядку затримання особи та за відсутності підстав для затримання.
Незаконне затримання Кузьменко Ю.Л. Так, 12.12.2019 Кузьменко Ю.Л., 05.11.1979 р.н., співробітниками ГСУ НП України було вручено Кузьменко Ю.Л. повідомлення про підозру від 12.12.2019 о 15 год. 26 хв., після чого вона була фактично затримана без ухвали слідчого судді та без складання протоколу про затримання, що є грубим порушення норм Конституції України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Протокол про затримання був складений лише 13.12.2019 року о 00.50, при цьому до протоколу було внесено неправдиві відомості старшим слідчим ОВС ГСУ НП України Заруднею Л.Б. про реальний час затримання.

Перша підозра Кузьменко Ю.Л. від 12.12.2019 року. Кузьменко Юлія Леонідівна підозрювалась в тому, що в 2016 році вона, захопившись “ультранаціоналістичними ідеями, культивуючи величність арійської раси, розмежування суспільства за принципом національної належності,”“ разом з Антоненко А.С. та Дугарь Я.С. вчинила вбивство журналіста Шеремета П.Г. шляхом підриву його авто. Дана підозра нічим не була підтверджена. Навпаки, в матеріалах справи слідством були зібрано документи, якими спростовується підозра.
За версією слідства Кузьменко Ю.Л. захоплюється ультранаціоналістичними ідеями, культивує велич арійської раси, розмежовує населення за принципом національної належності. При цьому, про даний факт, ані Кузьменко Ю.Л., ані свідки по справі, ані інші підозрювані не підтверджують, при обшуках вдома у Кузьменко Ю.Л. не знайдено жодного доказу на підтвердження версії органу досудового розслідування.
Щодо відсутності організованої групи – Кузьменко Ю.Л., Антоненко А.С., Дугарь Я.С. У січні 2016 року Кузьменко Ю.Л. знайомиться з Антоненко А.С. при трагічних обставинах, коли таксі збиває рідних Антоненко А.С. Свідком даної дорожньо-транспортної пригоди стає Кузьменко Ю.Л. Через соціальні мережі вона знаходить Антоненка А.С. та допомагає йому у судовому процесі проти водія таксі. Основне спілкування припадає саме на цей період. Після чого вони декілька разів розмовляють, зідзвонюються один раз у квітні 2016 року та 6 липня 2016 року, загальна тривалість цих дзвінків 10 хвилин. Дані відомості надані Кузьменко Ю.Л у протоколі допиту від 19.12.2019 року та підтверджуються протоколом огляду речей та документів від 21 січня 2020 року.

Кузьменко Ю.Л. пояснила, як і Антоненко А.С., що вони познайомились на початку 2016 року, коли рідних Антоненко А.С. збило таксі, яке викликала Кузьменко Ю.Л. Основний період спілкування до 20.07.2016 року припадає саме на січень-лютий 2016 року, щодо справи про наїзд на родичів Антоненко А.С.

Відповідно до протоколу огляду речей та документів від 12.01.2020 року, з 14.03.2016 рік по 21.07.2016 рік номери Кузьменко Ю.Л. та Антоненко А.С. жодного разу не фіксувалися за однією і тією самою адресою, що свідчить про те, що вони навіть не зустрічалися.
Протоколом огляду речей та документів від 12 січня 2020 року, встановлено, що Кузьменко Ю.Л. не контактувала з Дугарь Я.С. у період з 01.01.2016 року по 01.11.2016 року. Тобто Кузьменко Ю.Л. та Дугарь Я.С. жодним чином не контактували та не зустрічалися у 2016 році, коли було вбито Шеремета П.Г.

Слідчі ГСУ НП України не проводили слідчі дії, за клопотаннями, які надавала сторона захисту, та які були задоволені слідчими ГСУ НП України. Адвокат Добош В.А., який здійснював захист Кузьменко Ю.Л. звернувся із клопотаннями до слідчих ГСУ НП України, якими просив провести слідчі дії. Клопотання були задоволені, листами від 23 грудня 2019 року за підписом Старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України Соцького І.В. Однак слідчі дії проведено не було.

На протязі всього досудового розслідування слідчі ГСУ НП України не надавали захиснику Кузьменко Ю.Л. адвокату Безпалому Т.Г. можливості ознайомитись з матеріалами справи, хоча клопотання про ознайомлення з матеріалами справи, які подавалися Безпалим Т.Г., були задоволені.
Хронологія судових засідань по триманню під вартою Юлії Кузьменко та інших подій переслідування по “справі Шеремета”.

13.12.2019 року – Судове засідання щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою Юлії Кузьменко. Суддя Вовк С.В. визначив строк тримання під вартою до 08.02.2020 року.

24.12.2019 року – Київський апеляційний суд, суддя Слива Ю. М., суддя Фрич Т. В., суддя Мельник В. В., апеляційну скаргу захисника залишив без задоволення, а ухвалу від судді Вовка С.В. 13.12.2019 залишив без змін.

03.02.2020 року – Печерський районний суд м. Києва, суддя Григоренко І.В., відмовив задоволенні клопотання захисника про зміну запобіжного заходу Кузьменко Ю.Л.

04.02.2020 року – Печерський районний суд м. Києва, суддя Писанець В.А., задовольнив клопотання слідчого та продовжив строк тримання під вартою Юлії Кузьменко до 03.04.2020 року.

14.02.2020 року – Київський апеляційний суд, суддя Слива Ю. М., суддя Фрич Т. В., суддя Юрдига О.С., апеляційну скаргу захисника залишив без задоволення, а ухвалу від судді Писанця В.А. 04.02.2020 залишив без змін.

01.04.2020 року – Печерський районний суд м. Києва, суддя Білоцерківець О.А, . відмовив в задоволенні клопотання захисника Юлії Кузьменко про зміну запобіжного заходу та задоволено клопотання слідчого про продовження строку запобіжного заходу до 30.05.2020.

23.04.2020 року – Слідчими Головного слідчого управління Національної поліції України проводяться повторні обшуки в будинку та автомобілях, належні Юлії Кузьменко та які вже обшукували 12.12.2019, 13.12.2019.

28.04.2020 року – Київський апеляційний суд, суддя Лашевич В. М., суддя Рибак І. О., суддя Росік Т. В., апеляційну скаргу захисника залишив без задоволення, а ухвалу від судді Білоцерківця О.А. від 01.04.2020 залишив без змін.

12.05.2020 року – Захисником Юлії Кузьменко вчергове було подано клопотання про зміну запобіжного заходу до Печерського районного суду м. Києва.

22.05.2020 року – Засідання з розгляду клопотання захисника Юлії Кузьменко про зміну запобіжного заходу було перенесено у зв’язку із неявкою прокурорів Офісу Генерального прокурора.

22.05.2020 року – Прокурори Офісу Генерального прокурора Постановою виділили з матеріалів досудового розслідування кримінального провадження №12016100000001206 матеріали відносно Кузьменко Ю.Л., Дугарь Я.С., Антоненко А.С. в окреме провадження №12020000000000490.

22.05.2020 року – Прокурори Офісу Генерального прокурора Постановою повідомили захисника Юлії Кузьменко про завершення досудового розслідування.

22.05.2020 року – Прокурор Офісу Генерального прокурора Тарасюк О.О. підготував клопотання про продовження строку тримання під вартою Юлії Кузьменко.

24.05.2020 року – Засідання з розгляду клопотання захисника Юлії Кузьменко про зміну запобіжного заходу було перенесено у зв’язку із неявкою прокурорів Офісу Генерального прокурора.

25.05.2020 року – Прокурор Офісу Генерального прокурора Тарасюк О.О. подав до Печерського районного суду м. Києва клопотання про продовження строку тримання під вартою Юлії Кузьменко.

25.05.2020 о 14:18 року – Печерським районним судом м. Києва, суддя Писанець В.А., розпочато розгляд клопотання про продовження строку тримання під вартою Юлії Кузьменко. Не дивлячись на клопотання захисника Юлії Кузьменко, розгляд клопотання прокурора продовжився в нічний час після 22:00.

26.05.2020 о 02:07 року – Печерським районним судом м. Києва, суддя Писанець В.А., постановлено ухвалу, якою продовжено строк тримання під вартою Юлії Кузьменко до 24.07.2020 включно.

29.05.2020 року – Печерським районним судом м. Києва, суддя Новак Р.В., відмовлено у задоволенні клопотання про зміну запобіжного заходу захисника Юлії Кузьменко, яке подавалось 12.05.2020 року у зв’язку з закінченням строку дії попередньої ухвали про продовження тримання під вартою через протиправне ігнорування прокурорами судових засідань з розгляду даного клопотання.

10.06.2020 року – Київський апеляційний суд, суддя Росік Т. В., суддя Ященко М. А., суддя Лашевич В. М., апеляційну скаргу захисника залишив без задоволення, а ухвалу від судді Писанця В.А. від 26.05.2020 залишив без змін.

16.07.2020 року – Печерським районним судом м. Києва, суддя Писанець В.А., постановлено ухвалу, якою задоволено клопотання прокурора Офісу Генерального прокурора та продовжено строк тримання під вартою Юлії Кузьменко до 13 вересня 2020 року включно.

При цьому, підставами для тримання під вартою Юлії Кузьменко стали надумані ризики, такі як перебування за 4 роки 4 рази за кордоном на відпочинку, наявність закордонних паспортів, свідків, що давали покази відносно Андрія Антоненка, частина побутової розмови з товаришем, яка повністю вирізана з контексту. Дані ризики за півроку ніяким чином не змінювались, не дивлячись, що повністю спростовувалися стороною захисту, а клопотання про продовження тримання під вартою просто копіювалося кожного два місяця. Даного відношення до справи було достатньо “неупередженим” суддям, щоб протиправно залишати Юлію Кузьменко за гратами.
Суд і орган досудового розслідування повністю знехтував Конституцією України, а саме статтею 62, всі свої домисли використовував лише на свою користь, продовжуючи незаконно утримувати Юлію Кузьменко за гратами. Єдиною їх метою було доказати, що міністр внутрішніх справ Аваков Арсеній Борисович не може помилятися, коли 12 грудня 2019 році на брифінгу перед народом України, Президентом України відрапортував про виявлення вбивць в гучній справі.

Розуміючи, що справа не витримує жодної критики, а докази у ній свідчать про непричетність Кузьменко Ю. Л. Антоненка А.С. та Дугарь Я.С., слідчі Головного слідчого управління Національної поліції, прокурори Офісу Генерального прокурора вдалися до процесуальних маніпуляцій. Змінили підозру всім фігурантам “справи Шеремета”, додавши до неї “невідомих осіб”, буцімто не Юлія, Андрій та Яна спілкувалися не один з одним, щодо організації та вчинення вбивства, а з іншими ”невідомими особами”. Мотив також змінили. Тепер Юлія Кузьменко за версією слідства заклала вибухівку заради “провокації численних акцій протесту”. Докази цього звісно відсутні. Однак це дало можливість слідчим знехтувати зібраними доказами непричетності даних людей до вбивства та приховати виправдувальні докази в іншому кримінальному провадженні.
Із закінченням досудового розслідування швидко змінили групу прокурорів, які вирішили, що потреби ходити на судові засідання із розгляду клопотання сторони захисту про зміну запобіжного заходу – немає, та тричі не прийшли до суду. Однак з’являлися подвоє на кожному засіданні із продовження запобіжного заходу за їх клопотаннями. Також нові прокурори по “справі Шеремета” за 2 дні “вивчили” 200 томів справи та виділили 38 томів, які хоч якось підтверджують нову підозру.

Примітно, що подане прокурорами клопотання про продовження строку дії запобіжного заходу було розглянуто суддею Печерського районного суду міста Києва Писанцем В.А. в день його подачі по всім трьом підозрюваним, який вже неодноразово залишав під вартою Юлію Кузьменко. При цьому розгляд проводився до другої години ночі, не дивлячись на всі клопотання адвоката Юлії Кузьменко на перенесення засідання, чи технічної перерви. Писанець В.А. задовольнив своєю ухвалою клопотання прокурорів, яка до тогож не має жодного обгрунтування чи посилання на докази, яким керувався суд при прийнятті рішення. Після цього прокурори вирішили, що їх обов’язок по даній справі виконаний та не прийшли на засідання апеляційного суду під приводом того, що за тиждень не встигли прочитати апеляційну скаргу на двох з половиною аркушах.

11.08.2020 року – Київський апеляційний суд, суддя Слива Ю. М., суддя Фрич Т. В., суддя Росік Т. В., апеляційну скаргу захисника задовольнив частково та обрав до Юлії Кузьменко запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 13.09.2020 року.

31.08.2020 року – Дисциплінарна палата Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України прийняла рішення про притягнення судових експертів Ірхіна Ю.Б. та Семенця А.В. до дисциплінарної відповідальності за порушення чинного законодавства при проведенні експертизи (даною експертизою було висловлено припущення, що Юлія Кузьменко може бути схожою на особу, яка зафіксована на відео з місця вчинення злочину). Отже головний доказ в «справі Шеремета» – “Експертиза ходи Бірча” фактично втратив свою вагомість, адже був отриманий з порушеннями чинного законодавства.

Слід зазначити, що ознайомившись з матеріалами досудового розслідування окремого провадження по Кузьменко Ю.Л., Антоненка А.С., Дугарь Я.С., які сторона обвинувачення відкрила для сторони захисту, то можна стверджувати, що дійсно крім “Експертизи ходи Бірча” слідчі та прокурори не встигли сфабрикувати інших “доказів” вини невинуватих людей.

На сьогоднішній день розгляд справи відбувається в Шевченківському районному суді міста Києва судом присяжних за головуванням судді Голуб О.А., яка не дивлячись на повну фальсифікацію та абсурдність доказів та тверджень прокурора втретє продовжила всім обвинуваченим запобіжні заходи до 07.02.2021 року.


Посилання на статті: інформація оновлюється.


Фото: інформація оновлюється.


Особливі заслуги та відзнаки: