Котеленець (Марченко) Вікторія, позивний «Фортуна»

Уродженка Донецька. Ветеран російсько-української війни, доброволець.

Влітку 2014 року з початком російської окупації була змушена виїхати з Донецька.

В інтернеті познайомилася з майбутнім чоловіком – Анатолієм Котеленцем, добровольцем. В 2015 році сама пішла на фронт. Воювала в добровольчих підрозділах ДУК «Правий сектор» та УДА (Українська добровольча армія) -2015-2017 рр. В цих же підрозділах воював її чоловік (2014-2017 рр.), з 2018 р. офіцер Збройних Сил України (у званні лейтенанта).

Виховує двох дітей – сина 11 років і доньку 1 рік.

Мати – Наталія Воронцова – відома українська волонтерка.


Адвокати: Віталій Цокур.


Статус:  Підозрювана у кримінальному провадженні № 12020000000000174. 


Стан справи: 


Останнє судове засідання: 


Останнє рішення суду: 


Хронологія

27 лютого 2020 р. розпочате кримінальне провадження № 12020000000000174, в якому фігурує Вікторія Котеленець.

19.01.2021 р. Вікторію Котеленець було затримано співробітниками Національної поліції України в приміщенні Міністерства у справах ветеранів, де вона отримувала посвідчення учасника бойових дій. Слідство інкримінувало Вікторії ч. 2 ст. 260 ККУ (Створення не передбачених законом збройних формувань або участь у їх діяльності) та ч. 1 ст. 438 ККУ (Жорстоке поводження з військовополоненими або цивільним населенням, вигнання цивільного населення для примусових робіт, розграбування національних цінностей на окупованій території, застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом, інші порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також віддання наказу про вчинення таких дій). Ця стаття додалася до підозри лише 18.01.2021 р.

Підозра ґрунтувалася на «експертизі» МВС, яка буцімто встановила схожість Вікторії з жінкою, що брала участь в конвоюванні українських військовополонених у Донецьку 24.08.2014 р.

Вікторію було доправлено до Печерського районного в місті Києві суду, де суддя Світлана Волкова обрала їй запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Тоді ж стороною захисту (адвокати Віталій Цокур, Віталій Коломієць) було підготовлено клопотання про зміну запобіжного заходу.

28 січня 2021 р. Київський апеляційний суд переніс розгляд апеляції на 3 лютого через те, що до суду не встигли надійти матеріали справи.

3 лютого 2021 р. Київський апеляційний суд частково задовольнив клопотання сторони захисту Вікторії і призначив запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.


Переслідувачі:


Позиція захисту

Підслідність

Розслідування справ за ч. 1 ст. 438 ККУ – не входить в компетенцію Національної поліції, це підслідність Служби Безпеки України. Тут важливо відзначити, що коли Вікторія потрапила у ДУК «Правий сектор», один з бійців звернув увагу на її зовнішню схожість з жінкою-конвоїром. Виходячи з цього СБУ, військова контррозвідка і служба безпеки ДУК «Правий сектор» провели розслідування. Доказів, на підставі яких можна було б вважати Котеленець і жінку-конвоїра однією й тією ж самою особою, не виявлено.

Різні особи

Центр «Миротворець» встановив, що жінкою-конвоїром є інша мешканка Донецька – Сухова Ольга Олександрівна. Це підтвердив і свідок, переселенець з Донецька, який разом вчився з Суховою в школі і як доказ надав шкільне фото.

Експертиза

МВС проводила свою експертизу, на підставі якої виявила схожість Котеленець і Сухової, лише за однією застарілою методикою. Натомість інші експертизи, неофіційні, із застосування новітніх цифрових технологій чітко встановили, що Вікторія Котеленець і Ольга Сухова – дві різні особи.

Порушення з боку Національної поліції

Представники Національної поліції грубо порушили вимоги законодавства під час затримання Вікторії, безпосередньо – порушили права підозрюваної.

«По факту відбулося затримання. Але вони цього не оформлювали: вони не склали протокол про затримання, вони не пояснили їй її прав. Річ у тому, що Вікторія не юристка і вона не обізнана належним чином у, наприклад, своїх правах. Вона елементарно не розуміла, які в неї є права і що вона зобов’язана робити. І їй ніхто цього зі слідчих чи інших оперативних працівників не пояснив. Тобто, фактично вони використали це порушення прав Котеленець і змогли повідомити їй таким чином про підозру, а надалі провести особистий обшук і здійснити привід до суду для обрання запобіжки», – розповів адвокат Вікторії Котеленець Віталій Цокур.

Алібі

Як свідчать фото, зроблені в серпні 2014 року, у Вікторії було коротке волосся чорного кольору. В Ольги Сухової натомість – довге біле волосся. Тобто, відростити волосся такої довжини як у Сухової за місяць часу фізично неможливо.

Крім того, як підтверджують свідки, станом на 24.08.2014 року Вікторія вже виїхала з окупованого Донецька і перебувала на території Свердловської області Російської Федерації у родичів.