Посада:
Голова Приморського районного суду м. Одеси
Дата й місце народження:
25 .03.1962, с. Студена, Піщанський район, Вінницької області
Відомості про родичів:
Інформація уточняється
Освіта:
У 1989 році закінчив Одеський національний університет імені І. І. Мечникова, де здобув ступінь спеціаліста з правознавства
Відомості про роботу (коли, де працював, на яких посадах):
З 1989 року — почав стажуватися на посаду народного судді в Київському районному народному суді Одеси, пізніше в Іллічівському районному народному суді м. Одеси.
В 1991 році — став суддею в Іллічівському районному суді м. Одеси.
З січня 2003 року — працював суддею в Малинівському районному суді м. Одеси. А з липня 2004 року став заступником голови Малинівського районного суду м. Одеси.
З січня 2006 року став працювати в Приморському районному суді м. Одеси. Того ж року став головою Приморського районного суду м. Одеси.
Відтоді він незмінний голова суду, незважаючи на те що закон прямо забороняє обиратися головою суду більш ніж на 2 терміни поспіль.
Причетність до одного з кейсів (який кейс, посада на момент причетності):
Розглядає по суті у складі судової колегії справу Сергія Стерненка. 29 вересня 2020 року Сергій Миколайович Кічмаренко разом з суддями Приморського районного суду м. Одеси Шенцевою Ольгою Петрівною та Донцовим Денисом Юрійовичем обрали запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту для громадського діяча, юриста і відомого блогера Сергія Стерненка, який обвинувачується в умисному вбивстві та незаконному володінні холодною зброєю. При цьому судді самі в ухвалі вказали, що відсутні будь-які ризики. Справа Стерненка має ознаки політично вмотивованого кримінального переслідуваннями.
13 листопада 2020 року суддя Кічмаренко відмовився приймати від адвоката Андрія Писаренка письмові заперечення щодо слів судді про українську мову під час процесу (суддя заявляв, що потерпілі можуть виступати в суді російською), і почав сперечатись із адвокатом. У зв’язку із цим він повідомив, що може видалити захисника Писаренка з зали засідань, а через поведінку Писаренка він не буде розглядати клопотання адвоката Найєма, та відклав судовий розгляд. Стерненко заявив, що відмова від розгляду клопотання неправомірна та запропонував у такому разі взагалі розглянути клопотання за відсутності захисників, однак суддя Кічмаренко це проігнорував.
29 листопада 2020 року в Стерненка вже вдруге закінчився строк дії запобіжного заходу. Прокурори знову подали клопотання про обрання запобіжного заходу Сергію у вигляді тримання під вартою. 18 грудня Стерненку суддя Кічмаренко у складі колегії суддів дав новий запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту. Попри відсутність підстав говорити про ризик того, що Сергій буде переховуватися від слідства, запобіжний захід йому не пом’якшили. Немає жодного ризику, про що суд сам раніше і говорив.
Порушення законодавства в рамках кейсу:
Інформація уточняється
Причетність до інших справ, що мали суспільний резонанс (в якій справі був помічений, статус в рамках цієї справи, рік, місяць):
Інформація уточняється
Недоброчесність
(наявність обставин, які говорять про ймовірне порушення переслідувачем Закону України «Про запобігання корупції»):
1) З розслідування, наведеного вище, зрозуміло: Кічмаренко не лише допомагав узаконювати самочинне будівництво, але і сам користувався подібними схемами. Зокрема йому належала квартира на третьому поверсі в будинку в історичній частині Одеси на вул. Малій Арнаутській. Він примудрився без будь-яких дозволів добудувати до неї лоджію з підвалом. Потім все це узаконив через суд, де на той момент уже був головою, та подарував нерухомість своїй колишній дружині та дочці.
2) Згідно з декларацією родинних зв’язків Кічмаренко ділить спільний побут із суддею Малиновського районного суду міста Одеси – Наталією Кузьменко. Вони також мають спільного сина, проте якщо син згадується у всіх публічних деклараціях суддів, то його матір суддя Кічмаренко почав декларували лише в 2018 році. Ми проаналізували декларації Сергія Кічмаренка за 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 та 2019 роки. Усі роки єдиним доходом судді була його офіційна заробітна плата. Загалом за 5 років Кічмаренко заробив майже 2,5 млн гривень. Цікавішим є майно судді: згідно з декларацією у його власності є чимала квартира в Одесі площею 168 кв. м і велетенський гараж площею 153 кв. м. Уся ця нерухомість розміщена в новобудові недалеко від центру Одеси по вул. Довженка 4-а в кілометрі до моря. Однак у декларації за 2020 рік кількість суддівської нерухомості збільшилась, адже наприкінці листопада 2020 року Сергій Кічмаренко обзавівся приватним будинком площею 290 кв. м на березі лиману в Одеській області та двома земельними ділянками під ним.
3) Як уже згадувалось, співмешканкою та матір’ю сина Сергія Кічмаренка є суддя Малиновського районного суду Одеси – Наталія Кузьменко. Суддею Кузьменко працює з 1999 року. Як і в Сергія Кічмаренка основними доходами Наталії Кузьменко – є суддівська заробітна плата. Громадська рада доброчесності визнала, що Кічмаренко не відповідає критеріям доброчесності. Маєток на березі Хаджибейського лиману судді вдалось придбати задешево. За даними Громадської ради доброчесності, якщо вірити договору купівлі-продажу, то за будинок із землею під ним суддя заплатив 294 111 грн, а за сусідню земельну ділянку площею 0,11 га лише 35 346 грн.12 тисяч доларів за це все. Це істотно нижча вартість від ринкових цін на значно скромніші будинки. Тому або суддя вказав недостовірну інформацію про реальну вартість нерухомості, або ж отримав дуже серйозну знижку. Однак, як і її співмешканець, Наталія Кузьменко може похвалитися елітною нерухомістю, яку складно пояснити задекларованими доходами судді. Мова про квартиру в одеській новобудові площею – 170 кв. м по пр. Шевченка. Під час проходження співбесіди в рамках кваліфікаційного оцінювання члени комісії запитали про походження коштів на придбання цієї квартири. Кузьменко пояснила, що гроші на придбання квартири їй дала мати, яка отримала спадок від бабусі, а також ще її дядько, який зараз мешкає у США. Проте Кузьменко не змогла сказати, скільки саме коштів надала матір судді, а скільки – американський родич. Також у власності судді є земельна ділянка в Одеській області площею 600 кв. м.
Дисциплінарні стягнення та покарання:
Інформація уточняється
Скандали
активно виступає за недопустимість тиску на судову владу з боку будь-якої сторони. У грубій формі критикував громадян, які зривали судові засідання і нібито вручались в судовий процес акціями протесту.
1) 7 грудня 2020 року судді Приморського районного суду міста Одеси ухвалили вирок щодо двох чоловіків, які у червні 2018 року посеред білого дня в центрі Одеси напали на активіста Автомайдану Віталія Устименка та завдали йому ножових поранень. Прокурори цілком резонно звинуватили нападників у замаху на вбивство, але суд самостійно перекваліфікував їхні дії на звичайне хуліганство та засудив їх до 2 років умовного терміну, відпустивши осіб із зали суду. За два тижні до цього вироку головний суддя у справі Сергій Кічмаренко досить дешево придбав маєток на березі Хаджибейського лиману. Коли ж журналісти приїхали подивитись на таке вдале придбання – він одразу ж звинуватив їх у злочинах і звернувся у Вищу раду правосуддя та Генеральну прокуратуру. Про це – в розслідуванні «PROSUD».
Як повідомляють ЗМІ, Кічмаренка дуже обурило, що громадськість цікавиться його статками. Після того як ми відзняли його будинок, він написав у Вищу раду правосуддя та Генпрокуратуру заяву, де гучно заявив, що «невідомі особи в кількості двох осіб» вистежували його, з’ясовували його приватне помешкання та за допомогою «літального пристрою» здійснювали відеоспостереження та збирали дані про його особисте життя, у зв’язку з чим вчинили злочини, передбачені ст. 182, 376 ККУ. Кічмаренко пише, що він уже встановив, що цими невідомими є члени Автомайдану, зокрема потерпілий Устименко, який не погодився з його рішенням, а тепер вчиняє протиправні дії щодо судді із залученням інших членів Автомайдану. Цікаво, що причетність автомайданівців суддя встановив на підставі даних автомобіля. А ця інформація не є відкритою. Тобто, користуючись логікою судді, він незаконно зібрав інформацію щодо фізичних осіб, хоча не мав на це жодного права.
2) Суддя Приморського районного суду Кічмаренко зламав ніс активісту після засідання у четвер, 17 березня 2016 року. Про це УНН повідомила представник прес-служби обласної поліції Кіра Голота. За її словами, слідчо-оперативна група виїхала на місце для з’ясування всіх деталей інциденту. На цей момент подробиці події в прес-службі не уточнюють. Як повідомляє Перший міський, інцидент стався близько 13:40. Спочатку суддя Приморського суду Сергій Кичмаренко вступив у словесну перепалку з активістом з організації “Вільна Одеса”. Розмова проходила на підвищених тонах і закінчилася бійкою, у результаті якої Кичмаренко зламав активісту носа.
3) 14 січня 2016 року суддя Кічмаренко залишив на волі 18-річного юнака, який збив своїм Infinity на пішохідному переході двох жінок, одна з яких померла. Обвинувачений півроку переховувався від слідства і був затриманий на українсько-молдовському кордоні. Суддя визнав його винним у порушенні правил дорожнього руху, що призвело до смерті потерпілого (ст. 286 ч. 2 КК України), але дав 3 роки умовно замість реального тюремного терміну. Про це – інформує “Думская” Ситуацію прокоментував губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі. “Корупціонери учора у злодійській раді, а сьогодні вже й в найкорумпованішому суді Одещини перейшли на фізичні дії”, – написав він на своїй сторінці у фейсбуку.
Посилання
https://reyestr.court.gov.ua/Review/93354803
Prosud – Сергій Кічмаренко
Декларація за 2021 рік
Декларація за 2022 рік
Декларація за 2023 рік
ЗМІ про:
В Одесі обвинувачений, якого суд випустив із СІЗО, обікрав і отруїв людей, один потерпілий помер
В Одесі суддя зламав носа активісту
Рішення суддів, які схвалюють безкарність: знущальні вироки активістам
Одеський суддя зламав ніс активісту