Справа виробника озброєння та військового, внаслідок якої МВС заважає снайперам знищувати ворогів.
В умовах нестачі боєприпасів, ініціативу у релоадінгу перебирають небайдужі українці. Відповідне виробництво організував і черговий потерпілий від ст. 263 Кримінального Кодексу Олександр Міньков “Одеса”. Після поранення Олександр зайнявся волонтерською діяльністю для потреб снайперських підрозділів. Втім, на заваді вчергове стали правоохоронці в гонитві за показниками — Запорізька поліція та прокуратура намагаються “пришити” кримінальну статтю діючому військовослужбовцю.
Олександру інкримінують ч.1 ст. 263 Кримінального Кодексу, за якою йому загрожує до 7 років позбавлення волі. У повідомленні про підозру правоохоронці вказали, що при обшуку виявили у військового 6 грамів пороху та 3 набої.
Олександр Міньков, позивний “Одеса”, з 2015 року займався волонтерською діяльністю, потім служив у 110 бригаді ТРО, був демобілізований у зв’язку з пораненням та продовжив волонтерство. Але після лікування знову долучився до оборони України в іншій структурі.
“В Україні всі снайпери приходять до того, що для високоточної роботи потрібно збирати власний патрон, до якого ти звикаєш і з яким працюєш стабільно. Коли мене списали постала загальна проблема у снайперів в нас на лінії — відсутність цільового високоточного патрона. У магазинах зброї він дорого кошту, а зазвичай взагалі відсутній. Наявні мисливські або спортивні патрони не зовсім підходять для наших задач. Відповідно я вирішив дослідити це питання збору високоточної кулі з тими характеристиками, які потрібні для військового снайпера. На складах РАО (Служби ракетно-артилерійського озброєння) набої присутні в гомеопатичній кількості, особливо це стосується бригад ТРО. Впродовж пів року в мене вийшла ефективна співпраця з діючими стрілками щодо виробництва необхідних патронів та куль.” — розповідає військовий.
На своєму виробництві Олександр організував майстерню по релоадінгу. До нього приїжджають військові, для яких він готує компоненти, щоб вони могли збирати під особливості свого стрілецького комплексу патрони.
“99% моєї діяльності крутилося навколо крупнокаліберної кулі в Magnum калібрі (338 lapua) і були плани вдосконалювати виробництво до більш крупних калібрів. Відстані ростуть, відповідно вимоги до дистанції також. Щоб убезпечити снайпера йому потрібно перебувати максимально далеко від цілі. В нас вже спокійно закриваються цілі 1200-1300 метрів.” — каже Олександр Міньков.
За словами захисника, Україні для ефективного знищення ворога необхідно налагоджувати власні виробництва патронів, снарядів, засобів захисту. Допомога союзників не є постійною, а впродовж 10 років війни ніхто не дбав про розгортання цехів, майстерень чи підприємств з виробництва озброєння.
“Я зі своєю діяльністю не ховався і не дуже афішував. Можливо замовляв специфічні деталі для куль, до прикладу бал наконечник, який дає більш високий коефіцієнт і головне стабілізацію. Відповідно Запорізька поліція таки прийшла по сліду до мене. Вони собі намалювали таких повітряних замків, якусь збройну майстерню, де створюють додатки до танків леопард чи щось подібне.” — коментує Міньков.
Поліція провела серію обшуків і вилучила ліцензовану та відстріляну зброю, яка перебуває в реєстрах.
“Зброю використовую в роботі, бо не користуюсь державною. Запорізька поліція вирішила забрати все включно з набоями у діючого військовослужбовця, який повинен їхати на задачі. Вони ганяються за якимись пістолетами, патронами. Таке враження, що вони відірвані від реальності. Я позитивно ставлюсь до декриміналізації виробництва та зберігання озброєння, інакше ми просто помремо і нас знищать. Питання про ст. 263 і її підпункти ні про що і не спирається на якийсь реальний закон. Мені заважають робити мою роботу. Мені не дали нормально з дитиною попрощатися, коли я виїжджав.”
У відповідь на петицію до президента про усунення перешкод у виробництві зброї та озброєння МВС відповіло, що для виробництва зброї та боєприпасів для військових цілей ні дозволи, ні ліцензії не потрібні.
Однак попри це, слідчі поліції продовжують перешкоджати волонтерам і виробникам, притягаючи їх до відповідальності та продовжуючи пострадянську традицію.
В умовах війни українці повинні мати чим себе захистити, а наші воїни — бути забезпеченими боєприпасами. Законопроект #зп11073 щодо декриміналізації зберігання та виробництва озброєння пропонує залишити адміністративну відповідальність (штраф + вилучення) замість кримінальної (позбавлення волі). Проект закону “висить” у Комітеті Верховної Ради без руху, а правоохоронці продовжують робити показники на добровольцях, військових, виробниках та ветеранах.