Справа виробника озброєння та військового, внаслідок якої МВС заважає снайперам знищувати ворогів.

В умовах нестачі боєприпасів, ініціативу у релоадінгу перебирають небайдужі українці. Відповідне виробництво організував і черговий потерпілий від ст. 263 Кримінального Кодексу Олександр Міньков “Одеса”. Після поранення Олександр зайнявся волонтерською діяльністю для потреб снайперських підрозділів. Втім, на заваді вчергове стали правоохоронці в гонитві за показниками — Запорізька поліція та прокуратура намагаються “пришити” кримінальну статтю діючому військовослужбовцю.

Олександру інкримінують ч.1 ст. 263 Кримінального Кодексу, за якою йому загрожує до 7 років позбавлення волі. У повідомленні про підозру правоохоронці вказали, що при обшуку виявили у військового 6 грамів пороху та 3 набої. 

Олександр Міньков, позивний “Одеса”, з 2015 року займався волонтерською діяльністю, потім служив у 110 бригаді ТРО, був демобілізований у зв’язку з пораненням та продовжив волонтерство. Але після лікування знову долучився до оборони України в іншій структурі. 

“В Україні всі снайпери приходять до того, що для високоточної роботи потрібно збирати власний патрон, до якого ти звикаєш і з яким працюєш стабільно. Коли мене списали постала загальна проблема у снайперів в нас на лінії — відсутність цільового високоточного патрона. У магазинах зброї він дорого кошту, а зазвичай взагалі відсутній. Наявні мисливські або спортивні патрони не зовсім підходять для наших задач. Відповідно я вирішив дослідити це питання збору високоточної кулі з тими характеристиками, які потрібні для військового снайпера. На складах РАО (Служби ракетно-артилерійського озброєння) набої присутні в гомеопатичній кількості, особливо це стосується бригад ТРО. Впродовж пів року в мене вийшла ефективна співпраця з діючими стрілками щодо виробництва необхідних патронів та куль.” — розповідає військовий. 

На своєму виробництві Олександр організував майстерню по релоадінгу. До нього приїжджають військові, для яких він готує компоненти, щоб вони могли збирати під особливості свого стрілецького комплексу патрони.  

“99% моєї діяльності крутилося навколо крупнокаліберної кулі в Magnum калібрі (338 lapua) і були плани вдосконалювати виробництво до більш крупних калібрів. Відстані ростуть, відповідно вимоги до дистанції також. Щоб убезпечити снайпера йому потрібно перебувати максимально далеко від цілі.  В нас вже спокійно закриваються цілі 1200-1300 метрів.” — каже Олександр Міньков. 

За словами захисника, Україні для ефективного знищення ворога необхідно налагоджувати власні виробництва патронів, снарядів, засобів захисту. Допомога союзників не є постійною, а впродовж 10 років війни ніхто не дбав про розгортання цехів, майстерень чи підприємств з виробництва озброєння. 

“Я зі своєю діяльністю не ховався і не дуже афішував. Можливо замовляв специфічні деталі для куль, до прикладу бал наконечник, який дає більш високий коефіцієнт і головне стабілізацію. Відповідно Запорізька поліція таки прийшла по сліду до мене. Вони собі намалювали таких повітряних замків, якусь збройну майстерню, де створюють додатки до танків леопард чи щось подібне.” — коментує Міньков. 

Поліція провела серію обшуків і вилучила ліцензовану та відстріляну зброю, яка перебуває в реєстрах. 

“Зброю використовую в роботі, бо не користуюсь державною. Запорізька поліція вирішила забрати все включно з набоями у діючого військовослужбовця, який повинен їхати на задачі. Вони ганяються за якимись пістолетами, патронами. Таке враження, що вони відірвані від реальності. Я  позитивно ставлюсь до декриміналізації виробництва та зберігання озброєння, інакше ми просто помремо і нас знищать. Питання про ст. 263 і її підпункти ні про що і не спирається на якийсь реальний закон. Мені заважають робити мою роботу. Мені не дали нормально з дитиною попрощатися, коли я виїжджав.” 

У відповідь на петицію до президента про усунення перешкод у виробництві зброї та озброєння МВС відповіло, що для виробництва зброї та боєприпасів для військових цілей ні дозволи, ні ліцензії не потрібні. 

Однак попри це, слідчі поліції продовжують перешкоджати волонтерам і виробникам, притягаючи їх до відповідальності та продовжуючи пострадянську традицію.

В умовах війни українці повинні мати чим себе захистити, а наші воїни — бути забезпеченими боєприпасами. Законопроект #зп11073 щодо декриміналізації зберігання та виробництва озброєння пропонує залишити адміністративну відповідальність (штраф + вилучення) замість кримінальної (позбавлення волі). Проект закону “висить” у Комітеті Верховної Ради без руху, а правоохоронці продовжують робити показники на добровольцях, військових, виробниках та ветеранах.

Державу знищують зсередини фабрикацією справ волонтерів-підприємців, малюючи кримінальні провадження, здійснюючи тиск на суд, безпідставно кидаючи ІПСО спеціалістів, ветеранів та добровольців за ґрати.

На жаль, на 10 рік війни, 3 рік вторгнення приходиться пояснювати в судовому порядку прокуратурі та слідчим НацПоліції те, що шкода росіянам у будь-якому вигляді — це не злочин. Український бізнес, звичайна рекламна агенція стає таргетом для чергових правопохоронних махінацій. 

Українська рекламна агенція, яка спеціалізується на просуванні в соціальних мережах та Google з початку повномасштабного вторгнення долучилася до допомоги в поширенні матеріалів на території рф, як частини інформаційно-психологічних операцій (ІПСО). Зокрема про злочини російських військ проти цивільного населення, втрати росіян внаслідок війни та заклики бойкотувати мобілізацію у російське військо та виходити на мітинги, підрив довіри до командування та керівництва держави-агресора. В тому числі допомагала зі збором контактів громадян країни-агресора у форматі фішингу та скаму. З логічною метою — завдання фінансових збитків.

Понад півтора року хлопцям “шили” шахрайство, втім після численних допитів та обшуків не виявили ні доказів, ні потерпілих. Перекваліфікували на 111 ККУ. Начебто завдання фінансових збитків громадянам рф — це шкода національній безпеці України.
*Т.з. підтримка рф, на думку прокурорів, полягала в оплаті фішингової реклами на Яндекс.

Про національну безпеку якої держави піклуються основні виконавці справи слідчий Євгеній Полупан та прокурор Андріан Лупу, та їхні керівники Максим Цуцкірідзе та Ігор Мустеца? Чому вони захищають російських громадян та блокують роботу українського бізнесу, який добровільно допомагає спричиняти шкоду країні агресору? 

Рекламна агенція, про яку йде мова, підтримала Збройні сили на понад 12 мільйонів гривень, допомагала підривати довіру до керівництва рф і завдавати збитків окупантам.

Оновлення:

Суддя Бусик відмовила прокурору Лупі у застосуванні запобіжного заходу тримання під вартою щодо двох українських ІПСО спеціалістів Дмитра Тимошинця та Ярослава Бистрянина. 5 червня 2024 року українським ІПСО спеціалістам змінили запобіжний захід з нічого домашнього арешту на особисті зобов’язання. Продовження запобіжного заходу розглядав відряджений тимчасово Вищою радою правосуддя в Печерський районний суд суддя – Михайло Юшков.

Це може свідчити, що суд не побачив ніякої державної зради у фабрикованих Головним слідчим управлінням матеріалах.

Сьогодні ворог накопичив численні ресурси та намагається просунутися якнайдальше. Народний опір, який дав по зубах окупанту два роки тому, беззахисний перед загрозою позбавлення волі за зберігання зброї. Або ж за виробництво боєприпасів, чим займаються небайдужі волонтери, щоб підтримати військо в умовах нестачі озброєння.

За два роки повномасштабного вторгнення питання реалізації права на самозахист досі залишається невирішеним. А за мирне володіння зброєю самозахисту на громадян може чекати кримінальне переслідування.

Відповідно до запиту суспільства у ВРУ вже представлено проєкт закону (№11073 від 11.03.2024) щодо забезпечення єдності норм в реалізації права на самозахист та декриміналізації виробництва зброї.

Проєкт закону щодо забезпечення єдності норм в реалізації права на самозахист та декриміналізації виробництва зброї представили на пресконференції “Самозахист не злочин”. У заході взяли участь народні депутати Олександра Устінова та Андрій Шараскін, правозахисники Микола Ореховський та Віталій Коломієць, представники виробника озброєння Ярослав та Ігор “Гарік”. 

Реалізація права на самозахист сьогодні може призвести до позбавлення волі до 7 років. Замість ув’язнення за володіння пістолетом чи збором вдома FPV-дрона для ЗСУ без ліцензії ініціатори законопроєкту пропонують встановлення адміністративної відповідальності. Тож власники зброї муситимуть сплатити штраф від 50 до 150 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (960 – 2280 грн), а виробники — від 17 тисяч гривень до 34 тисяч гривень з конфіскацією предметів правопорушення та доходів від діяльності. 

“Законопроєкт створить умови для самостійності нашої держави у виробництві боєприпасів і не дозволить карати військових. Військовослужбовці сьогодні перші, хто підтримує відповідні зміни. Адже після досягнення успіхів в нашій обороні, першими об’єктами для показників поліції будуть військові, тобто люди з доступом до зброї. Людина може без злого наміру забути викласти з автомобіля кілька боєприпасів і  вона буде затримана, оформлене кримінальне провадження від 3 до 7 років. Стаття 263-1 Кримінального Кодексу була введена за часів Януковича. Більше ніж 5000 таких кримінальних проваджень — це величезні витрати держави,  ресурс на розслідування, прокуратуру, слідчі дії поліції чи СБУ, навантаження суддів. Натомість ефективніше було б задіяти ці ресурси на документування воєнних злочинів Росії.” — ділиться керівник благодійного фонду Glory UA та ініціатор петиції щодо усунення перешкод виробництву боєприпасів для ЗСУ Микола Ореховський. 

Розслідування володіння зброєю та її неліцензоване виробництво не забезпечують правоохоронної функції, оскільки завжди здійснюються формально, без встановлення злочинного наміру виробництва або поводження зі зброєю. Крім цього, вони дублюються в Кодексі України про адміністративні правопорушення (ст. 164 і 190). Їх виключення з Кримінального Кодексу не призведе до безкарності за поводження зі зброєю (для цього Кодекс передбачає інші статті – ст. 201, 262, 410 та інші). 

Законопроєкт про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо забезпечення єдності норм в реалізації права на самозахист та декриміналізації виробництва зброї вже направлено на розгляд  Комітету з питань правоохоронної діяльності. 

Понад пів року законопроект #зп11073 “висить” на розгляді Комітету Верховної Ради. Попри суспільний резонанс, постійні переслідування військових, добровольців, волонтерів та виробників озброєння відсутня політична воля підтримати військо шляхом декриміналізації виробництва та зберігання зброї.